איתור נזילה סמויה בעסק: החשיבות וטכניקות העבודה

נזילות סמויות הן נזילות בצנרת המים או הביוב שאינן נראות לעין וגורמות לנזקים רבים – גם מבחינה כלכלית וגם מבחינת ההרס למבנה. קשה לזהות נזילות אלו לבד, ולכן חשוב לפנות לאיש מקצוע מומחה לאיתור נזילות. במאמר זה נתמקד דווקא באיתור נזילה סמויה במשרד או בבניין של העסק, ונבין מתי ומדוע חשוב להיעזר באיש מקצוע. אם התחלתם לשים לב לכתמי רטיבות או שאתם מזהים חריגה בחשבון המים של העסק – המאמר הזה הוא בדיוק בשבילכם.

מהן נזילות סמויות ומדוע חשוב לאתר אותן?

נזילות סמויות הן דליפות מים שאינן נראות לעין ומתרחשות בדרך כלל בצנרת נסתרת בתוך הקירות, הרצפה או התקרה. בין הסימנים הנפוצים לנזילה סמויה אפשר למצוא כתמי רטיבות, נפיחות בטיח, ירידה בלחץ המים וחשבונות מים גבוהים במיוחד. חשוב להיות ערניים לסימנים אלו ולטפל בנזילה בהקדם האפשרי, מכיוון שהיא עלולה לגרום לנזקים.

נזילות סמויות עלולות להוביל לשורה של בעיות חמורות, כולל לנזקי מים נרחבים, להתפתחות עובש ופטריות, לפגיעה במבנה הבניין ולסכנות בטיחותיות כמו קצרים חשמליים. נוסף על כך, נזילות מתמשכות גורמות לבזבוז משמעותי של מים ולעלייה בהוצאות. לכן איתור מוקדם של נזילות סמויות הוא קריטי לצמצום הנזק והעלויות.

שיטות מקצועיות לאיתור נזילה סמויה בעסק

שימוש במצלמה תרמית לאיתור נזילה

אחת מהטכנולוגיות המתקדמות לאיתור נזילה סמויה היא השימוש במצלמה תרמית אינפרא-אדומה. המצלמה מזהה שינויי טמפרטורה קלים על פני השטח העשויים להעיד על נוכחות מים מאחורי הקירות או מתחת לרצפה. שיטה זו מאפשרת לאתר במהירות ובדיוק את מיקום הנזילה בלי לפגוע במבנה.

איתור נזילה בעזרת גלאי גז

שיטה יעילה נוספת היא השימוש בגלאי גז מיוחד לאיתור נזילה. גז בלתי מזיק מוזרק למערכת הצנרת, והגלאי מסוגל לזהות ריכוזים נמוכים של הגז שדולף החוצה דרך סדקים או חורים בצינורות. טכניקה זו מסייעת באיתור מהיר של מוקד הנזילה, גם במקומות קשים לגישה.

איתור נזילה בצנרת תת-קרקעית

לפעמים נזילות מתרחשות בצנרת הנמצאת מתחת לאדמה. במקרים אלו נדרשת בדיקת לחץ מים לאיתור נזילה בעזרת ציוד ייעודי. האזור נסרק בעזרת גלאי אקוסטי או מכשור אלקטרומגנטי, שמזהה אנומליות בזרימת המים או בהולכה החשמלית של הקרקע. כך ניתן לאתר במדויק את מיקום הדליפה ולתקנה ללא חפירה נרחבת.

זיהוי נזילות במערכת הביוב

נזילות במערכת הביוב עלולות לגרום לנזקים סביבתיים ולסכנות בריאותיות. איתור דליפות אלו מתבצע באמצעות בדיקה ויזואלית של הצנרת, בשימוש במצלמות וידאו זעירות המוחדרות לתוך הצינורות. כך ניתן לזהות סדקים, שורשים חודרניים או מפגעים אחרים הגורמים לנזילה.

 

 

איתור נזילה סמויה וטיפול בה

תהליך איתור נזילות סמויות מתחיל באבחון הבעיה. האינסטלטור יבדוק את חשבון המים של העסק (ואת כמות המים שאתם צורכים) וישווה אותו לחשבונות של חודשים קודמים. הוא יסתובב ברחבי הקומה או הבניין ויחפש סימני רטיבות, עובש או קילופים. לאחר מכן, הוא יבצע את אחת או יותר מהשיטות המפורטות בהמשך כדי לאתר את מקור הנזילה.

תיקון הנזילה ומניעת נזקים עתידיים

לאחר איתור הנזילה, איש המקצוע יבצע את התיקונים הנדרשים, תוך שימוש בטכניקות ובחומרים מתקדמים. במקרה הצורך יוחלפו קטעי צנרת פגומים, ייאטמו סדקים ויבוצעו שיפוצים נדרשים במבנה שניזוק. נוסף על כך, יכול להיות שהאינסטלטור ייתן המלצות לשיפור מערכת האינסטלציה ולמניעת בעיות עתידיות.

דוגמאות לנזילות סמויות

  • נזילה מצינור מים חמים בקיר: נזילה זו עלולה לגרום לכתם רטיבות על הקיר, לעובש ואף להתקלפות צבע.
  • נזילה מצינור מים קרים מתחת לרצפה: נזילה זו עלולה לגרום לכתם רטיבות על הרצפה, להתרוממות של אריחים ואף לפגיעה במבנה הרצפה.
  • נזילה מצנרת ביוב: נזילה זו עלולה לגרום לריחות לא נעימים, לכתמי עובש ואף לסתימות בצנרת.

טיפים למניעת נזילות סמויות

  • בדקו את צנרת המים באופן קבוע: שימו לב לסימני נזילה, כמו טפטופים, כתמי רטיבות או ירידה בלחץ המים.
  • התקינו ברזים וחיבורים איכותיים: ברזים וחיבורים לא איכותיים עלולים להוביל לנזילות.
  • הזמינו איש מקצוע לבדיקה תקופתית: מומלץ להזמין איש מקצוע לבדוק את צנרת המים אחת לשנה, במיוחד אם המבנה שבו אתם עובדים ישן.

סיוע מקצועי באיתור נזילה סמויה

חשוב לפנות לאיש מקצוע מומחה לאיתור נזילה סמויה מכמה סיבות:

איתור מדויק

איש מקצוע מנוסה ידע להשתמש בשיטות מתקדמות לאיתור נזילה סמויה ויוכל לאתר את מקור הנזילה במדויק.

חיסכון בעלויות מים וצמצום נזקים

נזילות סמויות עלולות להיות יקרות מאוד לתיקון אם הן מאותרות בשלב מאוחר מדי. טיפול מהיר ויעיל בנזילה על ידי אנשי מקצוע עשוי למנוע הידרדרות המצב ולחסוך עלויות משמעותיות של מים ושיקום נזקים. לכן השקעה באיתור מוקדם תשתלם בטווח הארוך.

הבטחת אספקת מים תקינה

טיפול מקצועי בנזילות מבטיח את תקינות מערכת המים בבניין ומונע בעיות הנובעות מזיהום או מלחץ מים לקוי. מומחה לאיתור נזילות יוכל גם לייעץ בנוגע לשיפורים נדרשים במערכת על מנת לשמור על אספקת מים אמינה ובטוחה לאורך זמן.

מניעת נזקים נוספים

נזילות סמויות עלולות לגרום לנזקים רבים במבנה, כמו התקלפות צבע, עובש, פגיעה במבנה ובמקרים קיצוניים אף התמוטטות של קירות. טיפול מקצועי בזמן ימנע נזקים אלו ויחסוך הוצאות רבות.

לסיכום

נזילות סמויות הן בעיה נפוצה שיכולה לגרום לנזקים רבים. חשוב לפנות בזמן לאיש מקצוע מומחה לאיתור נזילות סמויות כדי לאתר את מקור הנזילה במהירות ובמקצועיות, וכך לחסוך זמן, כסף ולמנוע נזקים נוספים.

מאמרים אחרונים

נגישות