יום חורבן ירושלים: מהן הלכות תשעה באב?

לתשעה באב, יום משמעותי בלוח השנה היהודי, ערך עצום כיום של זיכרון ואבל קולקטיבי. זהו יום המאופיין בצום, תפילה ומודעות מוגברת לטרגדיות ההיסטוריות שפקדו את העם היהודי. תשעה באב משמש זמן לכבד את זיכרונות אסונות העבר ולהרהר בהשפעתם המתמשכת. במאמר הזה נתעמק בהלכות של תשעה באב, נבדוק את למה אנחנו צמים בתשעה באב, מה הם זמני הצום ומה הם חמשת האיסורים שנקבעו ליום זה. בנוסף, תוכלו לקרוא על האיסורים הנוספים, המעצימים את חווית האבל ודיני הסעודה המפסקת.

למה אבלים בתשעה באב

בעיני רבים, תשעה באב הוא היום הכי עצוב בלוח השנה היהודי. בתשעה באב אנחנו מנציחים את חורבן בית המקדש הראשון והשני בירושלים, וכן טרגדיות היסטוריות נוספות שפקדו את העם היהודי. כך למשל, בתשעה באב בשנת 1942 גורשו יהודי ספרד. להבדיל אלף אלפי הבדלות, בתשעה באב גם החל הגירוש מגוש קטיף.

צום בתשעה באב הוא דרך להתחבר לצער והאובדן הקולקטיביים שחווינו לאורך ההיסטוריה. חורבן בית המקדש לא היה משבר רק בעת הכיבוש הבבלי או הרומי. השלכותיו מגיעות עד ימנו אנו. הצום מאפשר לנו להרהר בתוצאות החטאים שלנו, בחשיבות החזרה בתשובה והאחדות בעם ובכמיהה לבניית בית המקדש.

זמני צום תשעה באב

צום תשעה באב הוא למעשה יום צום שנמשך 25 שעות, המתחיל בשקיעה בערב היום התשיעי של חודש אב ומסתיים עם רדת הלילה למחרת. במשך הזמן הזה נמנעים יהודים שומרי מסורת מאכילה ומשתייה כחלק ממנהגי האבלות על האסונות שפקדו את עם ישראל בתאריך הזה.

כמו זמני השבת, גם זמני הצום משתנים בהתאם למיקום של האדם. השנה, תשפ"ג (2023) זמני הצום באזור המרכז הם בים 19:39 עד 20:11. זמן הצום הממושך נועד להעצים את החוויה וליצור חיבור עמוק יותר לטרגדיות ההיסטוריות הקשורות ליום זה.

 

 

חמשת האיסורים בתשעה באב

בתשעה באב חלים חמישה איסורים עיקריים, המבטאים את האבל שלנו. איסורים אלו כוללים הימנעות מאכילה ושתייה, רחצה להנאה, נעילת נעליים עשויות עור, וקיום יחסי אישות. איסורים אלו נועדו לשמש כתזכורת לאי הנוחות והחוסר שהעם היהודי חווה כל זמן שאין בית מקדש.

איסורים נוספים בתשעה באב

בנוסף לחמשת האיסורים העיקריים, ישנם מנהגי אבלות נוספים החלים בתשעה באב. איסור אלו מקבילים לדיני אבלות החלים על אדם שנפטר לו קרוב. למשל, בתשעה באב יהודים שומרי מסורת נמנעים מישיבה על כיסאות גבוהים.

דוגמא נוספת היא ההלכה לצמצם את אמצעי הנוחות במהלך השינה כגון הפחתת מספר הכריות במיטה. על פי המסורת, בתשעה באב יש להימנע מלימוד תורה, למעט טקסטים מאוד מסוימים הקשורות לפורענות ואבל.

הלכות סעודה מפסקת

לארוחה שלפני הצום, הסעודה המפסקת, יש כללים והגבלות ייחודיים. יהודים שומרי מסורת  מכל העדות נוהגים להימנע מאכילת בשר ושתיית יין במהלך סעודה זו כאקט של אבל. אשכנזים וחלק מהספרדים נמנעים מאכילת בשר כבר מראש חודש אב.

על פי ההלכה, על הסעודה להיות מורכבת רק ממנה אחת. הפוסקים נחלקים לגבי ההגדרה של מנה. יש מי שבוחרים לאכול ביצה קשה עם אפר, המסמלת אבל, בעוד שאחרים בוחרים באורז ועדשים. גם מנה זו נחשבת למאכל אבל. הסעודה המפסקת היא הכנה סמלית לצום, המאפשרת להיכנס למצב של אבל והתבוננות עצמית.

סיכום

לסיכום, הלכות תשעה באב כוללות איסורים ומנהגים, שנועדו ליצור אווירה קולקטיבית של זיכרון, התבוננות פנימית וחיבור לאירועים ההיסטוריים שעיצבו את הזהות של העם היהודי. דיני האבלות של תשעה באב מבטיחים שהמשמעות של היום העצוב הזה תורגש בצורה עמוקה ומשמעותית.

מאמרים אחרונים

נגישות