ותיקי בת ים: מהן הזכויות של אזרחים ותיקים?

גרים בבת ים והגעתם לגיל הפרישה? מזל טוב! אזרחים ותיקים זכאים לקבל הנחות והטבות שונות וקצבאות במקום המשכורת שהיו מקבלים בשנות העבודה. רוצים לדעת מהן הזכויות של האזרחים הוותיקים? כל הפרטים פה.

קצבאות ותשלומים

בגיל 70 או בגיל פרישה, במקום המשכורת שהכנסתם או בנוסף למה שאתם מכניסים תקבלו קצבה שתיכנס אליכם לחשבון הבנק. ישנן כמה סוגי קצבאות, הראשונה היא קצבת זקנה. קצבת אזרח ותיק, בשמה האחר, היא קצבה מהביטוח הלאומי לאלה שזכאים לה. בנוסף לקצבה הבסיסית תוכלו לקבל תוספת על ותק של ביטוח זקנה. תוספת נוספת תקבלו אם דחיתם את קבלת הקצבה, או לחילופין, לא הייתם זכאים לה בגיל פרישה. בנוסף לאלה, קיימת אפשרות לקבלת סכום גבוה יותר אם ההכנסה נמוכה ממה שנקבע, השלמת הכנסה, ותוספת למבוגרים שמפרנסים את בני הזוג או הילדים.

איך מקבלים את הקצבאות?

צריך לתבוע את הביטוח הלאומי כדי לקבל את הכסף שמגיע לכם. חודש לפני החודש שבו אתם זכאים לקבל את הקצבה, הביטוח הלאומי ידאגו לשלוח לכם טופס לתביעת הקצבה, ואם לא קיבלתם תתקשרו לברר. ניתן למלא את הטופס ולשלוח פנייה מקוונת לביטוח הלאומי או להדפיס אותו ולשלוח בדואר. אופציה נוספת היא להזמין טופס מודפס הביתה, למלא אותו ולהחזיר באמצעות הדואר. חשוב לשלוח את הטופס חודש לפני מועד הזכאות כדי לקבל את הקצבה מהחודש הבא. יתר על כן, אם לא תבעתם את הביטוח הלאומי מייד עם קבלת הזכאות, אתם יכולים לתבוע מהם את הסכום רטרואקטיבית.

הטבות נוספות לאזרחים ותיקים

בנוסף לקצבאות השונות והתוספות שמגיעות לאזרחים הוותיקים מהביטוח הלאומי, ישנן הטבות והנחות נוספות שניתנות בהצגת תעודת אזרח ותיק. הינה כמה מהן:

  • הנחה בארנונה – אזרחים ותיקים יכולים לקבל הנחה בתשלומי הארנונה מהרשות המקומית שבה הם גרים. ההנחה יכולה להגיע עד ל-100%, ולכן חשוב לבדוק אם זכאים לה. חשוב לפנות לעירייה או למועצה האזורית כדי לברר את כל הפרטים.
  • פטורים והנחות בתשלומי בריאות – לעיתים, ניתן פטור מתשלום או הנחות לאזרחים ותיקים בתשלומים שונים שקשורים למצב הבריאותי. הם יכולים לקבל הנחות והטבות בתשלומים כמו: קניית תרופות, שירותים רפואיים, שיקום וציוד רפואי.
  • פטור מתור – בשירותים ציבוריים שונים, אזרחים ותיקים מעל גיל 80 יכולים להיות פטורים מלעמוד בתור, והם יכולים לגשת לקופה נגישה או לקבל שירות לפני כולם.
  • הנחה בתשלומי נסיעות – גם בנסיעה בתחבורה הציבורית, כמו באוטובוסים, ברכבת ובמטרונית, ישנה הנחה משמעותית שהם זכאים לה, שימו לב שצריך לעדכן את הפרופיל בכרטיס הנסיעה כדי לקבל את ההנחה.
  • הנחות על כרטיסים שונים – אזרחים ותיקים שמציגים את התעודה בכניסה למקומות שונים יכולים לקבל הנחה בתשלום, כמו בכניסה לשמורות טבע או גנים לאומיים, מוזיאונים, ואף הנחות בכרטיסי קולנוע ובכרטיסים לתיאטרון.

לסיכום

אזרחים ותיקים מקבלים הטבות והנחות שונות, כמו קצבה מהביטוח הלאומי. הכספים האלה ייכנסו לחשבון הבנק אחרי שתתבעו את הביטוח הלאומי, ולא באופן אוטומטי. בנוסף לקצבאות והתשלומים השונים , ישנן הטבות נוספות, כמו הנחות בארנונה, פטורים והנחות בתשלומים שקשורים לבריאות, פטור מתור, הנחות בתשלומים על נסיעה בתחבורה ציבורית והנחות נוספות במקומות בילוי.

מאמרים אחרונים

נגישות