מהן מקראות גדולות והיכן תוכלו לרכוש אותן?

ארון הספרים היהודי מכיל כמות גדולה מאוד של ספרים, כך שכל אחד צריך לבחור מתוכם את אלו שהכי חשוב שיהיו לו. לא משנה מה תחומי העניין שלכם, מקראות גדולות הוא לא משהו שאתם יכולים לוותר עליו. הספר הזה הוא כנראה הספר הבסיסי ביותר שיהודי צריך בבית שלו, והספרייה שלכם לא תהיה שלמה בלעדיו. אוצר הספרים כאן כדי לספר לכם על מקראות גדולות.

חמישה חומשי התורה

עוד לפני שנדבר על המקראות גדולות עצמן, חשוב להבין מהם חומשת חומשי התורה. התנ"ך, הלא הוא ספר הספרים מכיל שלושה חלקים, כאשר החלק הראשון הוא התורה. על פי האמונה היהודית התורה היא מה שניתן למשה רבנו מסיני, והיא כולה נכתבה בידי שמים. התורה עצמה מחולקת לחמישה חלקים, וכל אחד מהם נקרא חומש.

החומשים למעשה מכילים את סיפורי היסוד של העם היהודי, וכל יהודי צריך להחזיק בבית סט של החומשים. מקראות גדולות מכילות את הטקסט של התורה בצורה יפה ומאירת עיניים, כך שניתן ללמוד באמצעותן את פרשיות השבוע או סתם לעיין בחמשת חומשי התורה. אוצר הספרים מאפשרים לכם להנות ממגוון רחב של ספרי קודש, ובניהם כמובן גם תוכלו לקנות מקראות גדולות איכותיות.

נביאים וכתובים

המקראות הגדולות לא רק מכילות את התורה. כיום, ניתן להשיג מקראות גדולות על כל התנ"ך, כאשר יש מהדורות שבהן לא כל הספרים נמצאים. גם כאן המטרה היא לאפשר לכל אחד ללמוד תנ"ך מתוך ספרים יפים, כאשר כל הפרשנות המרכזית נמצאת במקום אחד. בעוד שלתורה יש פרשנות רחבה יותר, לספרי התנ"ך מספר הפרשנית קטן יותר, אך עדיין יש לא מעט.

פרשנות

התורה אמנם ניתנה לעם ישראל לפני אלפי שנים, אבל בכל הדורות גדולי ישראל המשיכו לכתוב לה פרשנויות רבות. ההבנה של הטקסט התורה היא לא דבר פשוט, במיוחד למי שחי במאה ה-21, ובשביל זה נועדו ספרי הפרשנות. יתר על כן, חלק מהספרים הללו גם מכילים ניתוח של הטקסט, ותובנות מוסריות אותן ניתן לדלות מתוכו.

הדבר השני ואולי המרכזי ביותר במקראות גדולות אלו ספרי הפרשנות שנמצאים בתוכן. הטקסט של התורה תמיד נמצא בראש העמוד, אבל סביבו תוכלו לראות לא מעט פרשנים שכתבו את הפירושים שלהם על התורה. לכל אחד מהפירושים הללו ניתן להתייחס כספר בעצמו, והיתרון במקראות גדולות הוא שאספו עבורכם יחד את כל הפירושים הללו ושמו אותם בסידור שיהיה לכם נוח.

מקראות גדולות לתלמידים

תלמידי בתי הספר בישראל לומדים לא שעות תנ"ך, וכדי שהם יוכלו לעשות את זה בצורה טובה כדאי שהם יחזיקו אצלם מקראות גדולות, אותן תוכלו לקנות בהזמנה באתר. הספר יאפשר להם לעקוב אחרי המהלכים של המורה בזמן אמת, ולראות בעצמם את הטקסטים עליהם דנים במהלך השיעור לנגד עיניהם.

אוצר הספרים

אוצר הספרים היא חנות למכירת ספרי קודש, שבה תוכלו למצוא לא רק מקראות גדולות אלא עוד הרבה ספרי קודש אחרים. אם הילדים שלכם בדיוק צריכים ספרי קודש עבור הלימודים שלהם, או אתם רוצים להוסיף עוד ספרי יהדות לארון הספרים הפרטי שלכם, כל מה שאתם צריכים לעשות זה להגיע לאוצר הספרים.

לסיכום

מקראות גדולות הן ספר שמכיל את חמשת חומשי התורה יחד עם פרשנות שנכתבה עליהם במשך הדורות. מלבד הפרשנות של רש"י, גדול הפרשנים היהודים ותרגום אונקלוס שמתרגם את התורה לארמית, במקראות גדולות ניתן למצוא עוד פרשנים רבים. בכל מהדורה בוחרים פרשנים אחרים, אבל בכל מקרה, כדי ללמוד את התורה ופרשת השבוע כראוי, כדי להחזיק בבית את הספר הזה. 

מאמרים אחרונים

נגישות